Influencer marketing se již stal stabilní součástí marketingového mixu tisíců firem po celém světě. Jeho popularita roste rok za rokem. Avšak stále zde zůstávají pochyby a otázky, které se nejen marketérům honí hlavou. Mezi nejčastější patří, jak s influencery spolupracovat a vyhnout se nejčastějším chybám.
Tady je 10 zajímavých faktů a statistik týkající se influencer marketingu, které vám pomohou k lepší spolupráci s influencery v roce 2023!
Trh influencer marketingu poroste v roce 2023 podle predikcí o 29 % na 21,1 miliard USD
Influencer marketing je segment, který má velmi dynamický vývoj, obzvláště v posledních letech. To potvrzují i tvrdá data, kdy v roce 2016 byla celosvětová hodnota influencer marketingu 1,7 miliardy USD. V roce 2020 to bylo již 9,7 miliardy USD, následující rok 2021 se potvrdil stabilní růst, když trh vzrostl na 13,8 miliard dolarů. Rok 2022 zavřel na 16,4 miliardách dolarů, což bylo více než predikce analytiků.
Jak to tedy vypadá s budoucností tohoto segmentu? Podle predikcí analytiků poroste segment i v roce 2023, a to na 21,1 miliard amerických dolarů, meziročně tedy o 29 %. Stabilní růst je predikován i pro následující roky.
82 % marketérů a značek investuje v roce 2023 část svého rozpočtu do influencer marketingu
Podle nejnovějšího průzkůmu Influencer Marketing Hubu bude ještě více marketérů investovat své budgety do spoluprací s influencery a tvůrci obsahu. V roce 2022 to bylo 77 % marketerů a v letošním roce je to již 82 % marketérů. Jen pro porovnání, v roce 2017 to bylo pouhých 37 %.
TIP: Uvažujete o spolupráci s influencery? Nebo možná vaše předchozí spolupráce s influencery neproběhla podle očekávání a chcete vědět, kde jste udělali chyby? Přes 7 let pomáhám klientům uchopit influencer marketing za správný konec a vytěžit z něj maximum. Vymyslím pro vás efektivní strategii, najdu správné influencery a zajistím s nimi výhodnou spolupráci. Více o mně a o tom, jak vám dokážu pomoci, naleznete zde.
TikTok se stal poprvé platformou číslo jedna pro influencer marketing
TikTok se poprvé v historii stal se platformou, kde značky a marketéři nejvíce preferují spolupráce s influencery. Prvenství tak převzal po letech Instagramu, který zůstává v těsném závěsu.
Když se na to podíváme v řeči čísel, tak z průzkumu Influencer Marketing Hubu plyne, že 55,5 % marketérů a značek preferuje TikTok, 50,5 % Instagram, na třetím místě se s odstupem umístil Facebook s 42,1 % a na čtvrté příčce YouTube s 38,1 %.
67 % marketérů a značek zvýší v roce 2023 investice do influencer marketingu
Většina značek a marketérů zvýší letos své rozpočty na spolupráce s influencery. 67 % respondentů dle průzkumu IMH zvýší své investice do influencer marketingu, 15 % ponechá rozpočet na stejné úrovni, 11 % zatím neví, jak s rozpočtem naloží, a pouze 7 % dotázaných má v plánu rozpočet snížit.
Tyto alokace budgetů kopírují i data u nás v České republice, kdy 67,3 % respondentů odpovědělo, že zvýší rozpočty do influencer marketingu v roce 2021. Obdobný přístup osobně předpokládám u českých firem a marketérů i v tomto roce, a to i navzdory obavám z aktuální makroekonomické situace.
Přes 83 % marketérů je přesvědčeno, že je influencer marketing efektivní forma marketingu
Spolupráce s influencery si roky drží pozitivní sentiment mezi marketéry a není tomu jinak ani v roce 2023. Přes 83 % marketérů považuje influencer marketing za efektivní formu marketingu. Pro porovnání – v roce 2017 to bylo 80 % a v roce 2022 90 %.
Zajímavostí je, že čím dál více marketérů měří a vyhodnocuje návratnost z influencer marketingu. Aktuálně to je 71 % z nich v porovnání s 65 % v roce 2020.
Zara byla nejčastěji zmiňovaná značka na Instagramu, Tiktoku v roce 2022 kraloval Netflix
Značka Zara, která byla zmíněna na Instagramu ve více než 15 tisících příspěvcích, byla v první polovině roku 2022 značkou s největším počtem zmínek na Instagramu. Následovaly značky Shein a Nike s 11,2 tisíci, respektive 7,4 tisíci zmínek v příspěvcích.
V roce 2022 byl TikTok nejoblíbenějším profilem na této platformě a nasbírala zhruba 62 milionů sledujících. Na druhém a třetím místě se umístily Netflix s přibližně 23 miliony a NBA s 15 miliony sledujících na této sociální síti. Pomineme-li tedy prvenství samotného TikToku, byl to právě Netflix, který byl nejpopulárnější z pohledu nárůstu sledujících.
Odebírejte zdarma newsletter
To nejlepší ze světa influencer marketingu a sociálních sítí 1x měsíčně do vašeho inboxu! 📨 Přidejte se k 3 500+ marketingovým profesionálům, kteří odebírají tento newsletter 🙌🏻
✅ Zjistěte, co aktuálně funguje
✅ Tipy a rady z praxe
✅ Case studies, data a rozhovory
✅ Vše zcela zdarma
Děkuji za odběr! 😊
První mail je již na cestě! 🙌🏻 Dorazil? 👀 Zkontrolujte prosím případně SPAM, umí se tam někdy zatoulat 😅
Přes 60 % marketérů spolupracovalo nebo zvažuje spolupráci s virtuálními influencery
Virtuální influencer je digitální postava vytvořená pomocí počítačového grafického softwaru a na sociálních sítích se chová jako běžný influencer z masa a kostí.
Studie v USA zjistila, že 58 % respondentů sleduje virtuálního influencera. V roce 2022 byl nejsledovanějším virtuálním influencerem Lu do Magalu, který měl více než 14,6 milionu sledujících na Facebooku, 6 milionů sledujících na Instagramu, více než 2,6 milionu odběratelů na YouTube a přes 1,3 milionu sledujících na Twitteru i TikToku.
Překvapivým zjištěním bylo, že 60 % marketérů spolupracovalo s virtuálními influencery a další to zvažují. Zajímavé bylo také to, že 63 % respondentů plánuje využít AI pro řízení svých influencer spolupráci. Více jsem o virtuálních influencerech a AI psal ve svém pravidelném mailingu, který si můžete přečíst zde.
Mimochodem jsem takovou virtuální influencerku ze zvědavosti nechal vytvořit a níže se můžete podívat, jak během 15 minut vzniká. Můj příspěvek s Lunou měl na LinkedIn poměrně ohlas a během pár dní si jej s videem zobrazilo přes 50 000 lidí.
Hodnota trhu social commerce dle analytiků vzroste na 1 298 miliard amerických dolarů
Nakupování přímo na sociálních sítích se stává čím dál běžnější záležitostí. Pro spotřebitele je pohodlnější nakoupit přímo na dané platformě a nemuset tak chodit třeba na e-shop. Influenceři v tomto nákupním procesu hrají velmi podstatnou roli a jde o jednu ze zásadních věcí, která ovlivní celý segment influencer marketingu nejen letos.
Toto spotřební chování potvrzují i nejnovější data. Dle dat Statista vzroste globální hodnota trhu social commerce v roce 2023 o cca 30 % na 1 298 miliard USD. Tento růst má pokračovat i v následujících letech. V roce 2026 má dosáhnout hodnoty 2 900 miliard amerických dolarů, tedy více než zdvojnásobení hodnoty za 3 roky oproti letošnímu roku.
Značky si váží dlouhodobé spolupráce s influencery, které znají
61 % značek v průzkumu IMH odpovědělo, že v kampaních v roce 2022 spolupracovali se stejnými influencery, oproti 57 % v roce 2021. Spolupráce se stejnými influencery se ukazuje i v praxi jako efektivnější a to z mnoha důvodů. Například je taková spolupráce více uvěřitelnější pro spotřebitele, influenceři jsou rádi za dlouhodobé partnerství a stabilní příjem ze spolupráce a zároveň mají větší prostor odkomunikovat produkty nebo služby dané značky.
Značky čím dál častěji používají pro měření výsledků spolupráce s influencery mediální hodnotu
Jak měřit a vyhodnocovat spolupráce s influencery je stále velký otazník pro řadu značek. Jak již víme, tak drtivá většina marketérů považuje influencer za efektivní formu marketingu. Změřit ROI, tedy návratnost investice je u výkonnostních kampaních ještě poměrně jednoduché. Stačí použít unikátní promo kód, který se uplatní v nákupním košíku nebo upravený link s UTM parametrem.
Jak však vyhodnotit spolupráci, kde jsou například jen imprese a engagement? K tomu právě dobře poslouží zmíněná mediální hodnota (v angličtině earned media value), která se dá následně porovnat i s dalšími kanály jako je například FB Ads nebo televizí. Více o tom, jak vyhodnocovat spolupráce s influencery rozebírám v tomto článku.
Bonus: Na etiku a označování reklamy v influencer marketingu je kladen stále větší důraz
Víte, že řádné označování reklamy vyžaduje legislativa? A že když reklamu řádně neoznačíte, mohou padat i tučné pokuty do výše až 5 milionů korun? Nebojte, nechci vás strašit. Každopádně je lepší předcházet případným problémům a dělat spolupráce s influencery transparentně. Doporučuji spolupráci označit zmíněnou funkcí Placeného partnerství nebo jiným jasně viditelným označením, například #placenepartnerstvi.
Můžete se také zdarma registrovat do etického kodexu Férový influencer, na jehož rozvoji mám možnost se od začátku podílet. Přidalo se k němu již přes 160 značek, marketingových agentur a influencerů. Je to zdarma a rychlé. Přidáte se taky k lídrům na trhu, který ho kultivují?
Podívejte níže na krátký rozhovory etice v influencer marketingu, kdy jsem byl pozván do České televize👇🏻
Uvažujete o spolupráci s influencery?
Pomáhám klientům uchopit influencer marketing za správný konec a vytěžit z něj maximum. Pravidelně školím a poskytuji konzultace ve firmách, agenturách i na akademické půdě. Podílel jsem se na kampaních například pro ŠKODA AUTO, Milku, Zalando, Českou spořitelnu, Mattoni, OREO, Novu, Komerční banku, Shoptet nebo Akademii věd ČR. Budeme spolupracovat? Více o mně a o tom, jak vám dokážu pomoci, naleznete zde.
Zdroje:
https://www.statista.com/statistics/1343784/brands-instagram-mentions/
https://influencermarketinghub.com/influencer-marketing-statistics/
https://www.statista.com/statistics/1231437/leading-brands-on-tiktok-by-follower-count/
https://nealschaffer.com/influencer-marketing-statistics/
https://influencermarketinghub.com/influencer-marketing-benchmark-report/
https://clearcode.cc/blog/state-of-influencer-marketing-infographic/
https://www.statista.com/statistics/1251145/social-commerce-sales-worldwide/