Začínáte s influencer marketingem a chcete vědět, jak se vyhnout nejčastějším chybám? Nebo možná vaše předchozí spolupráce s influencery neproběhla podle očekávání a chcete vědět, kde jste udělali chybu? V tomto článku se dočtete o šesti častých chybách v influencer marketingu, které vás stojí peníze a dozvíte se, jak jim předcházet. Spolupráce s influencery je efektivní forma marketingu, avšak pokud podceníte přípravu, tak se může proměnit v noční můru.
O spolupráci s influencery se poslední dobou hodně mluví. Někdy se přeceňuje, někdy podceňuje. Proto se společně pojďme na začátek podívat na pár konkrétních data a čísel o tomto fenoménu posledních let a poté se hned vrhneme na konkrétní chyby a jak jim předejít.
Influencer marketing v číslech 👀
- 76 % z generace Z sleduje aspoň 1 influencera (Gen Z – narozeni v roce cca 1995 – 2009)
- 88 % z generace Z se o nových produktech a službách dozvídá od influencerů a na sociálních sítích
- 21,1 miliardy USD v roce 2023 je globální odhadovaná hodnota trhu influencer marketingu
- 29 % je predikovaný globální růst trhu influencer marketingu v roce 2023 (2022 – 16,4 miliardy USD)
- 82 % marketérů a značek investuje v roce 2023 část svého rozpočtu do influencer marketingu
- 67,3 % marketérů uvedlo, že navýší své investice do influencer marketingu v roce 2023
- 83 % marketérů je přesvědčeno, že je influencer marketing efektivní forma marketingu
Spolupráce s influncery přináší zajímavé příležitosti, jak oslovit nové i stávající zákazníky a přinést jim unikátní obsah. Jakým nejčastějším chybám se tedy vyhnout?
#1 ŠPATNÉ NASTAVENÍ CÍLŮ A OČEKÁVÁNÍ
Nastavení cílů a očekávání od spolupráce s influencery se často podceňuje. Proč s influencery chcete spolupracovat? Pokud to děláte jen z důvodu, že je to v poslední době populární nebo vám šéf řekl, ať sežene nějaké influencery a vy si to jen chcete odškrtnout z to-do-listu, tak jsou to špatné důvody.
Spolupráce s influencery by měla vycházet z marketingového plánu a konkrétních cílů v dané kampani. Pokud očekáváte, že influencerovi zaplatíte nebo pošlete produkt, aby vás propagoval a nevíte, co od toho čekáte, tak jen mrháte svými zdroji. Stojí vám za to? Já myslím, že ne.
Základem je vědět, kdo je vaše cílová skupina na kterou cílíte. Podle tohoto poté hledejte a oslovujte influecery, kteří mají afinitní publikum a sedí na komunikaci vašich produktů a služeb. O tom však ještě za chvilku.
Zároveň je třeba si nastavit správná očekávání a konkrétní měřitelné cíle. Chcete prodávat nebo oslovit nové potenciální zákazníky? Rozšířit povědomí o vás nebo jen generovat engagement? Stanovte si metriky, které budete sledovat a podle, kterých budete spolupráci s influencery vyhodnocovat. Věnujte těmto věcem bedlivou pozornost a nepodceňte to. Od toho se pak můžete odrazit a začít připravovat strategii, plánovat jaké influencery oslovíte apod.
POTŘEBUJETE POMOC S INFLUENCER MARKETINGEM?
Již 7 let pomáhám firmám i jednotlivcům dělat influencer marketing efektivnější a transparantnější. Přes 7 let pomáhám klientům uchopit influencer marketing za správný konec a vytěžit z něho maximum. Vymyslím pro vás efektivní strategii, najdu správné influencery a zajistím s nimi výhodnou spolupráci. Podílel jsem se na kampaních například pro Shoptet a Akademii věd ČR.
Pokud chcete pomoci s influencer marketingem, tak mi napište na ivo@ivovesely.com nebo sledujte můj LinkedIn 😊
#2 ŠPATNÝ VÝBĚR INFLUENCERŮ A GENERICKÉ OSLOVOVÁNÍ
Další častou chybou je špatný výběr influencerů pro spolupráci. Lidé se zbytečně soustředí jen na počet followers, kteří sledují daného influencera. Zde ovšem ne vždy platí čím více, tím lépe. Tam to však nekončí.
Zásadní je si první projít tvorbu influencera a seznámit se s ní. Nastudujte si například, co a jak influencer komunikuje, jakou má historii a zda za sebou nemá nějakou kauzu. Tím, že se více seznámíte s influencerem, tak navnímáte také více, jak co komunikuje a možná zjistíte, že je to pro vás třeba moc infantilní nebo naopak moc nudné. Také se zaměřte na to s kým influencer již spolupracuje a jak komerční sdělení komunikuje na svých sociálních sítích. Ať například neoslovujete influencera, který má již dlouhodobou spolupráci s vaší konkurencí.
Doporučuji se rovněž detailněji podívat na to kdo influencera sleduje. Jsou to více ženy nebo muži? Jaký věk má publikum a odkud je? Rovněž si manuálně projděte pár příspěvků influencerů, podívejte se kdo jim lajkuje a komentuje obsah. Je většina ze zahraničí a jsou to pochybné profily? Tak to asi nebude úplně čisté a je zde pravděpodobnost, že si influencer nakoupil falešné fanoušky. Naštěstí tento nešvar pomalu, ale jistě ustupuje. Odpovídá publikum influencera vaší cílové skupině? Pokud je diametrálně odlišné, tak doporučuji hledat dál.
Další klíčové metriky, na které byste se měli zaměřit je engagement rate, reach, imprese nebo prokliky ze stories. Pro audit influencerů můžete použít nástroje jako je například HypeAuditor, Grin nebo Upfluence. Data si, prosím, vždy před spoluprací zkontrolujte s daty přímo od influencerů a vyžádejte si je od nich. Sociální sítě jako YouTube, Instagram, TikTok nebo Facebook tyto data poskytují. Tím, že si je ověříte, budete mít větší jistotu, že spolupráce bude relevantní a efektivní.
Dalším velkým nešvarem je generické oslovování influencerů. Zkratka ctrl+c a ctrl+v zde moc nefunguje a i když je rychlejší, tak je značně neefektivní. Neposílejte influencerům generické zprávy. Chodí jím desítky nabídek každý měsíc a takto je velká šance, že mezi dalšími zrovna ta vaše zapadne. Influenceři nejsou chodící banery na reklamu, jsou to lidé stejně jako my, a protože jim chodí více nabídek, tak si mohou vybírat.
Napište jim v ideálním případě personalizovaný e-mail s tím, proč s nimi chcete spolupracovat, proč jste se rozhodli oslovit zrovna toho konkrétního influencera, a jaké jsou vaše plány a cíle v této potenciální spolupráci. Doporučuji také s influencery spolupracovat dlouhodobě. Je to uvěřitelnější a influenceři budou ochotní s vámi vyjednávat o podmínkách.
#3 ŠPATNĚ NASTAVENÁ PRAVIDLA SPOLUPRÁCE
Pro úspěšnou spolupráci s influencery je důležité mít dobře nastavené podmínky. Pokud jde o barterovou spolupráci, tak si podmínky spolupráce stačí potvrdit například v e-mailu. Pokud se však jedná o větší nebo důležitou spolupráci, tak doporučuji ze zkušenosti přistoupit ke smlouvě. Smlouvu doporučuji si nechat sestavit na míru právníkem, který se na toto téma zaměřuje, než jen stáhnout nějaký vzor zdarma na internetu.
Aspektů, které by v podmínkách měly být, je celá řada. Smlouvou chráníte hlavně sebe, popřípadě svého klienta. Já obecně doporučuji dát influencerům spíše svobodu, než je vyloženě zbytečně omezovat. Influenceři jsou ve většině případů kreativní duše a přece i proto s nimi navazujete spolupráci. Definujte si pouze mantinely a vytyčtě influencerům hřiště. Avšak nechte je si hrát a tvořit.
Co si nezapomenout definovat v podmínkách spolupráce s influencery?
- Jaký obsah influenceři vytvoří a kdy a kde ho vypublikují a co za to influencer dostane (Imaginární zjednodušený příklad – 1x post na Instagramu ve feedu uživatele @happyivo, vypublikován dne 30.9.2023 za 5 000 Kč bez DPH)
- Jak dlouho bude obsah dostupný na profilu daného influencera. (Někteří influenceři výstupy po spolupráci smažou. Definujte si, že obsah bude přístupný například 1 kalendářní rok od vypublikování)
- Definujte si, co se stane, když influencer obsah nedoručí včas nebo v dohodnuté kvalitě (Řešením může být náprava, pokuta nebo snížení honoráře)
- Nastavte si, co se vzniklým obsahem můžete dělat a jaké licence vám influencer na vytvořený poskytuje (Pokud si to nedefinujete se vzniklým obsahem v podstatě nic moc dělat nemůžete dle legislativy. Pokud chcete obsah používat například na svých sociálních sítích, tak si to před spoluprací zaneste do podmínek)
- Nezapomeňte na krizovou komunikaci. Stanovte si, kdo a jak bude v případě potřeby komunikovat. Ideální je, když influencerovi asistuje někdo přímo z firmy. Zároveň influencerům můžete vytvořit a poslat před spoluprací kit nejčastějších otázek a odpovědí. Krizovou komunikaci je dobré mít podchycenou zvláště pokud jde například o doplňky stravy nebo jiné segmenty, na které se vztahuje větší legislativní regulace.
🤓 Tip: Nevíte si rady? Kupte si online kurz Právo v influencer marketingu, jednoduše a bez paragrafů, který jsme připravili společně s advokátkou Petrou Dolejšovou na naší platformě Kurzeo. Zároveň Petru Dolejšovou mohu osobně doporučit pokud potřebujete sestavit smlouvu na míru pro spolupráci s influencery.
#4 ŠPATNĚ NASTAVENÝ MODEL ODMĚŇOVÁNÍ INFLUENCERŮ
Jednou z nejpodstatnějších věcí, kterou zajímá většinu marketérů a klientů, je kolik spolupráce s influencery bude stát a co z toho budou mít. Je důležité si dopředu stanovit jaký rozpočet do spolupráce chcete / můžete investovat a jaké výsledky jsou pro vás cílem. Klíčové je si nastavit dobrý model odměňování influencerů a průběžně hlídat ceny tak, abyste nepřekročili stanovený rozpočet.
Cena se odvíjí od řady faktorů, které jsou značně podstatnější, než počet sledujících. Určitě je důležitější, jak je influencer afinitní pro danou spolupráci a jakou má cílovku a zásah v ní. Podstatné jsou taky metriky jako zásah, imprese, engagement rate a další.
Další aspekty cenotvorby jsou například v tom, zda jde o dlouhodobou spolupráci nebo něco jednorázového. Další je například oprávnění, co s vytvořeným obsahem můžete dělat, kreativní zpracování nebo jak moc má jít produkt/služba “vidět”. Dalším aspektem je sezónnost, např. ceny v prosinci jsou jiné, než v březnu atd.
Nejčastější modely odměňování influencerů v praxi jsou:
- Fixní odměna za post – Nejčastější forma odměny je dopředu domluvená fixní cena za příspěvek. Odměna bývá nejčastěji finanční nebo barterová tedy směna za produkt / službu
- Fixní odměna za engagement & CPE – Forma odměny, kdy je influencer odměněn dle předem stanovených cílů a milníků podle toho jaký engagement doručí
- Fixní odměna za proklik & CPC – Influencer je odměněn za to kolik prokliků přivedl na web nebo e-shop
- Affiliate & procenta z prodejů – Influencer získá určité % z každého prodeje, který jeho sledující udělají. Nejčastěji se používají unikátní slevové kódy nebo odkazy s UTM parametrem
V praxi se mi jako dobrý model odměňování osvědčuje variabilní způsob odměňování, tedy kombinace více zmíněných modelů nahoře. Například se s influencerem domluvíte, že dostane fixní odměnu za vypublikování příspěvků a další část odměny tvoří klouzavá složka za plnění konkrétních milníků, jako je například hodnota objednávek, počet prokliků na web, engagement nebo imprese.
Takto si dokážete odstupňovat honorář a nastavit si model, který je výhodný pro obě strany. Pro influencera je to motivující, protože si může vydělat více peněz než při běžném modelu ceny za post, kdy to influencer vypublikuje a má splněno. Vy na druhou stranu platíte jen za reálné výsledky, které jste si dopředu definovali a minimalizujete tak riziko, že přeplatíte influencera.
V některých případech je potřeba počítat i s tím, že se do výše honoráře promítne fee agentury nebo manažera, která influencera zastupuje. Většinou 10 % – 20 % z výše honoráře. Dále se do ceny honoráře můžou propsat náklady na agenturu, freelencera nebo marketplace, kteří spolupráci s influencery zprostředkovávají. Tato odměna se u marketplaců pohybuje většinou okolo 15 % a agentury a freelanceři většinou vykazují odměnu v hodinové sazbě.
#5 NEMĚŘENÍ A NEVYHODNOCOVÁNÍ VÝSLEDKŮ
Stejně jako je základ si nastavit jasné a měřitelné cíle, tak je základ si průběžně vyhodnocovat výsledky. Protože pokud neměříte a nevyhodnocujete výsledky, tak v podstatě plýtváte svým časem a zdroji. Jak měřit a vyhodnocovat výsledky influencer marketingu je taková šedá zóna. Spousta lidí neví, co přesně a jak měřit a vyhodnocovat. Právě v tomto hrají důležitou roli konkrétní cíle a směr dané spolupráce.
Chcete budovat povědomí o značce a generovat engagement? Tak pravděpodobně budete měřit a vyhodnocovat imprese, reach a CPE (cost per engagement & cena za engagement) a CPM (cost per thousand & cena za 1000 oslovených lidí). Je vaším cílem dovést,co nejvíce lidí na web? Tak vás bude pravděpodobně zajímat CTR (click-through rate & míra proklivosti) a CPC (cost per click & cena za proklik). Je vaším cílem prodávat? Tak vás bude pravděpodobnost zajímat ROI (return on investment & návratnost investice) nebo PNO (poměr nákladů k obratu).
Častou chybou je také očekávání rychlých výsledků. Pokud si myslíte, že vám influenceři přes noc vyprodají sklad, tak se to dost pravděpodobně nestane. Jasně, můžete mít za rok pár dní, kdy jako na našem e-shopu BloggersRE jedna macro influencerka udělala během 24 hodin objednávky v hodnotě přes 100 000 Kč. Avšak většinou takový není každý den. Influencer marketing není sprint, je to spíše maraton. Výsledky se projevují průběžně v čase a jsou ukazatelem dlouhodobé a konzistentní práce.
Doporučuji influencerům do kampaní poskytnout unikátní kód se slevou, linky s UTM parametry nebo speciální hastagy, ať si to pak v Google Analytics nebo jiným analytickém nástroji můžete doměřit a máte přehled o výkonu a jak perforují jednotlivý influenceři. Využívejte také funkce jako Placené partnerství & Paid partnership, které je dostupné na Instagramu a Facebooku, YouTube má integrovanou podobnou funkci. Díky této funkci jste schopni vidět výsledky příspěvků a dokonce je podpořit a boostnout mediálním budgetem jako reklamu.
Výsledky budou vždy trochu jiné. Například průměrné CPM na Instagramu se pohybuje cca od 50 – 150 Kč, na TikToku se CPM většinou pohybuje v nižších desítkách korun. Dle dostupných dat je návratnost z 1 USD investovaného do influencer marketingu 6,50 USD. V Česku se kampaně pohybují většinou někde mezi PNO 10 % – 30 %. Avšak záleží vždy na dané kampani, cíli, sezónnosti, druhu produktů, platformě apod.
#6 NEOZNAČOVÁNÍ REKLAMY A SPOLUPRÁCE
Víte, že řádné označování reklamy vyžaduje legislativa? A že když reklamu řádně neoznačíte, mohou padat i tučné pokuty do výše až 5 milionů korun? Nebojte, nechci vás strašit. Každopádně je lepší předcházet případným problémům a dělat spolupráce s influencery transparentně. Doporučuji spolupráci označit zmíněnou funkcí Placeného partnerství nebo jiným jasně viditelným označením, například #placenepartnerstvi.
Společně s českými influencery, zadavateli reklamy, profesionálními asociacemi a akademiky pokračujeme v boji proti neoznačené reklamě, která se často objevuje v příspěvcích vlivných lidí na sociálních sítích. Jak již dříve ukázaly například výzkumy Fakulty sociálních věd UK, skrytou reklamu pozná jen jedno dítě z deseti. Proto vznikl etický kodex Férový Influencer jehož cílem je kultivace mediálního prostoru v České republice. Jde o soubor pravidel, jak řádně označovat spolupráce s influencery a jak dělat influencer marketing eticky a transparentně.
Jsem rád, že jsem mohl být u vzniku této iniciativy a etického kodexu od začátku a měl možnost se na ní s celou řadou dalších lidí a subjektů podílet. Velmi si vážím, že jsem byl vybrán jako koordinátor této iniciativy. Všem, kteří se na tom podíleli a rozhodli se připojit patří velké poděkování. Ke kodexu se přidalo již přes 120 firem, agentur a influencerů a zapojit se můžete i vy na www.ferovyinfluencer.cz
🤓 TIP: Podívejte níže na krátký rozhovory etice v influencer marketingu, kdy jsem byl pozván do České televize👇🏻
POTŘEBUJETE POMOC S INFLUENCER MARKETINGEM?
Již 7 let pomáhám firmám i jednotlivcům dělat influencer marketing efektivnější a transparantnější. Přes 7 let pomáhám klientům uchopit influencer marketing za správný konec a vytěžit z něho maximum. Vymyslím pro vás efektivní strategii, najdu správné influencery a zajistím s nimi výhodnou spolupráci. Podílel jsem se na kampaních například pro Shoptet a Akademii věd ČR.
Pokud chcete pomoci s influencer marketingem, tak mi napište na ivo@ivovesely.com nebo sledujte můj LinkedIn 😊
ODEBÍREJTE NEWSLETTER 🤩
To nejlepší ze světa influencer marketingu a sociálních sítí 1x měsíčně do vašeho inboxu! 📨
Přidejte se k 3500+ marketingovým profesionálům, kteří odebírají tento newsletter 🙌🏻
✅ Zjistěte, co aktuálně funguje
✅ Tipy a rady z praxe
✅ Case studies, data a rozhovory
Děkuji za odběr! 😊
První mail je již na cestě! 🙌🏻 Dorazil? 👀 Zkontrolujte prosím případně SPAM, umí se tam někdy zatoulat 😅
Zdroje:
https://influencermarketinghub.com/influencer-marketing-benchmark-report/
https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/11/vyzkum-influencer-marketing-stale-rada-znacek-nevyuziva/
https://99firms.com/blog/generation-z-statistics/
https://morningconsult.com/influencer-report-engaging-gen-z-and-millennials/
https://www.convinceandconvert.com/digital-marketing/influencer-marketing-for-businesses/
https://ivovesely.com/influencermarketing/10-klicovych-statistik-pro-efektivnejsi-spolupraci-s-influencery-v-roce-2023/